Przejdź do treści

SZTUKA MÓWIENIA ,,NIE’’

SZTUKA MÓWIENIA ,,NIE’’ Z CZYSTYM SUMIENIEM – zacznij stawiać granice

To spotkanie pomoże tobie zrozumieć, dlaczego tak trudno nas stawiać granice. Pozwoli także spojrzeć na ten problem z zupełnie innej perspektywy.

📆 Spotkanie on-line 25.01.2023 godz. 20:30

Kim jestem i dlaczego prowadzę spotkania?

Nazywam się Paweł Aleksandrowicz i jestem certyfikowanym trenerem fundacji FamilyLab.

Mam żonę i trójkę dzieci 8, 6, 4 lata.

Od 2008 prowadzę firmę działającą w branży fotograficznej, a od 2013 dodatkowo rozszerzyłem swoją działalność o branżę gastronomiczną.

Od 2 lat prowadzę spotkania inspirujące dla rodziców, którzy tak jak ja, w pewnym momencie zaczęli szukać czegoś więcej w relacjach rodzinnych lub coś im w nich nie odpowiadało.

Odkryłem osobę Jespera Juula i jego książki, które zmieniły moje patrzenie na rodzinę i moje dzieci. Pozwoliły mi one zmienić nasze relacje. Bardzo, żałowałem, że nikt wcześniej mi nie powiedział, co tak naprawdę w rodzinie jest ważne i jak można tworzyć pełne satysfakcji relacje.

Startujemy o godzinie 20:30.
Szczegóły organizacyjne prześlę do Ciebie mailem, potwierdzając Twój udział w spotkaniu.

Co Jesper Juul napisał o tym spotkaniu inspirującym?

„Większość z nas wychowywana była w świecie, w którym jako dzieci często słyszeliśmy „nie”: tego nie dostaniesz, tamtego ci nie wolno, na to się nie zgadzam, nie pójdziesz tam, nie kupię ci, nie ma. Chcąc być lepszymi rodzicami, opiekunami – świadomie lub nie – postanowiliśmy postępować inaczej.
Zgadzamy się na wiele rzeczy, pozwalamy dzieciom decydować o wielu sprawach, poświęcamy im swój czas (mnóstwo czasu!), znienacka mówiąc „dość” lub po prostu zauważając, że zmierza to w niechcianym przez nas kierunku. Dzieci płacą za taki stan rzeczy swoją cenę – przede wszystkim tracą możliwość poznania autentycznego dorosłego, możliwość ścierania się z nim, pilnowania swoich granic w relacji. Słysząc zbyt często „tak”, dziecko przejmuje na siebie nadmierną odpowiedzialność za sprawy domu – choćby sposób spędzania wolnego czasu całej rodziny.

„Nie” bywa trudniejsze do wypowiedzenia, ale jest bardziej konstruktywne dla wszystkich. Jest też druga strona tego zagadnienia: kiedy to dziecko mówi nam „nie”. Jak je usłyszeć, jak zrozumieć ten przekaz, niekoniecznie podporządkowując mu się? O tym, co stoi za „nie” i jak mówić je z czystym sumieniem, a przy tym nie krzywdzić innych, jak usłyszeć „nie” dziecka jako ważny komunikat o nim samym i umieć go przyjąć – te i inne tematy poruszymy podczas spotkania.

Często wydaje nam się, że „nie” jest przeciwieństwem miłości: jest odrzuceniem, odmową okazania troski i zainteresowania, a ze strony dziecka po prostu nieposłuszeństwem. Jeśli jednak chcemy, żeby relacje w naszej rodzinie były zbudowane na równej godności wszystkich osób, musimy otworzyć drzwi dla „nie”, dla dialogu i dla dyskusji. Wyobrażenie, że dorosły rozkazuje, a dziecko wykonuje jego polecenia, nie da się pogodzić z ideą równej godności. Owszem, przeciwieństwem posłuszeństwa jest nieposłuszeństwo, ale nam chodzi nie o przeciwieństwo, lecz o alternatywę dla posłuszeństwa, którą jest osobista odpowiedzialność.”
Jesper Juul