Przejdź do treści

NASTOLATKI – Kiedy kończy się wychowanie?

Seminarium „Nastolatek w rodzinie – kiedy kończy się wychowanie?” jest poświęcone relacji rodzic, dorosły – nastolatek.
Jak zrozumieć kogoś, kto teraz tak bardzo różni się ode mnie – dziwnie się ubiera, ma dziwną fryzurę, słucha zupełnie niezrozumiałej dla mnie muzyki i komunikuje się półsłówkami? Jak być mądrym rodzicem nastolatka? Jak zaoferować mu swoje wsparcie, żeby mógł z niego skorzystać? Gdzie stawiać teraz granice? Na co pozwalać? Jak rozmawiać o szkole?
Im więcej tego rodzaju pytań postawią sobie rodzice dorastającego dziecka, tym większa szansa, że przez nastoletni wiek swoich dzieci przejdą razem konstruktywnie. Odpowiedzi na te pytania mogą być jednym z owoców seminaryjnego spotkania.
W stereotypowym postrzeganiu kontakt z nastolatkiem to ciągłe konflikty, kłótnie. Silne zaznaczanie swojej odrębności, inności, której dorosły nie chce lub nie potrafi zrozumieć. Istotą mądrego towarzyszenia nastolatkowi jest zbudowanie z nim dobrej, jakościowej relacji, opartej na wzajemnym zaufaniu i szacunku.Kiedy dziecko ma 14 lat – za późno już na wychowanie. Można przyglądać się efektom wysiłków z ostatnich lat. Jednak nie chodzi o bierność, o obserwowanie kolejnych poczynań, decyzji dziecka w swoim życiu na progu dorosłości. Warto przejść do roli „sparingpartnera” – osoby, która daje maksymalny opór, ale jednocześnie dba, by nie wyrządzić nikomu szkody.
„Kiedy kończą trzynaście-czternaście lat, oczekują od rodziców właściwie tylko jednego: świadomości, że na tym świecie jest jedna albo dwie osoby, które naprawdę akceptują je takimi, jakimi są.”
Jesper Juul

Wybierz termin:

11.11.2020, 12.11.2020, 13.11.2020

Koszt spotkania: 79,00 

Brak w magazynie